Lucerna granulowana w żywieniu zwierząt hodowlanych

Inne

Każdy hodowca wie, jak ważną rolę odgrywa pasza w żywieniu zwierząt hodowlanych. Z tego powodu musi on dobrać możliwie najlepsze pożywienie do potrzeb zwierząt, dzięki czemu zapewni im nie tylko wszystko, co niezbędne, ale również prawidłowy rozwój. Jest wiele pokarmów dla zwierząt hodowlanych dostępnych na rynku, a jedną z karm jest lucerna granulowana.

Czym jest lucerna granulowana

Jest to popularna i wykorzystywana na całym świecie roślina strączkowa głównie do produkcji paszy. Dzięki swoim zaletom zyskała zaufanie hodowców, którzy często karnią nią różne zwierzęta hodowlane. Rośnie ona dobrze na większości gleb, jednak jej preferowane warunki, to gleby dobrze zdrenowane oraz żyzne. Posiada długie korzenie co umożliwia jej rozwój nawet w obszarach suchych i na glebach mało urodzajnych. Natomiast jest dość podatna na mróz i zimno szczególnie w okresie rozwoju. Jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie i utrzymaniu.

Zalety lucerny granulowanej

Ze względu na swoje zalety jest chętnie stosowania jako pasza dla zwierząt w gospodarstwach rolnych. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość i strawność białka (około 20%). Jest pożywna i zawiera niską zawartość włókna (około 30%), co jest korzystne dla lepszego trawienia. W dodatku jej granulowana wersja sprawia, że jest jeszcze lepiej przyswajalna i trawiona, co jest kolejnym argumentem za tym, aby jej używać. Ponadto można podawać ją zwierzętom przez cały rok. Jest to uniwersalny pokarm, który stanowi dobry dodatek żywieniowy. Jest to również dobre źródło różnego rodzaju witamin oraz minerałów, które są potrzebne zwierzętom. Inną wartościową zaletą jest to, że reguluje procesy trawienne i wspomaga rozwój oraz układ odpornościowy zwierząt. Oprócz tego wspiera także proces budowy i regeneracji tkanki mięśniowej. Lucerna granulowana jest niedrogim i bezpiecznym sposobem na uzupełnienie tak cennych i wartościowych dla zwierząt mikroelementów.

Jakie zwierzęta można nią karmić

Jest to karma wysokiej jakości, dlatego bez przeszkód można nią karmić wszystkie zwierzęta hodowlane. Często jest stosowana do karmienia jako dodatek m.in. dla krów mlecznych na wszystkich etapach laktacji. Stosuje się ją również do karmienia drobiu, trzody chlewnej, czy koni.

Główne właściwości

  • Poprawia kondycję zwierząt
  • W naturalny sposób reguluje procesy trawienne
  • Wspomaga prawidłowy rozwój zwierząt
  • Można nią karmić wszystkie zwierzęta hodowlane i nie tylko
  • Zawiera witaminy, kwasy tłuszczowe, aminokwasy i inne wartościowe dla zwierząt substancje odżywcze
  • Zapobiega powstawaniu niektórych chorób.

Czy warto ją stosować

Lucerna to wysokiej jakości pasza dla zwierząt, dlatego jak najbardziej warto ją stosować. Zawiera wszystko, co niezbędne zwierzętom, a jej forma granulowana zapewnia jeszcze wyższą jakość i wydobycie jeszcze więcej wartości odżywczych. Jest jedną z polecanych pasz dla zwierząt. Zwierzęta hodowlane, jeśli mają być zdrowe i wydajne to muszą mieć zapewniony odpowiedni rozwój, a jednym z kluczowych elementów, który im to zapewnia, jest ich żywienie.